SJÖOFFICERS DOLK, Tyskland 1930-tal med Riksörnen.
131664. SJÖOFFICERS DOLK, Tyskland 1930-tal med Riksörnen.
Orginal Eckhorn Solingen, Skaft i ben och tvinnad mässingstråd avslut med Tyska Riksörnen i mässing.
blad i stål med silverinlägg. Hjalt i mässing, 2 upphängningsöglor, rikligt ornamenterad, snodd i silvertråd.
Längd 39,5 cm, hjaltets längd 28,5 cm, total längd 41,5 cm.
Kniv med åldersslitage, hjalt med mindre bucklor och slitage, silversnodd skadad.