TELEFON MED KNAPPSATS, modell DBH 16301, LM Ericsson, 1950-tal.

131287. TELEFON MED KNAPPSATS, modell DBH 16301, LM Ericsson, 1950-tal.

Svart bakelit. Vita siffror och knappsats. Undersidigt märkt DBH 16301 17 64 LM Ericsson Made in Sweden.

Ericsson tillverkade telefoner i bakelit mellan 1931-1962. Under 1950-talet experimenterade man med knappsatser istället för rörlig nummerskiva. För ytterliggare information besök www.en.wikipedia.org.

Slitage, repor och missfärgningar. Ej funktionsgaranti.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 5 415