FOTOGRAFI, "Regissör Arne Mattsson filmar Hon dansade en sommar". Pigmentbaserat HP Vivera-bläck, 2 av 25 numrerade exemplar, Bildbyrån Kamerareportage AB samlingar.
130453. FOTOGRAFI, "Regissör Arne Mattsson filmar Hon dansade en sommar". Pigmentbaserat HP Vivera-bläck, 2 av 25 numrerade exemplar, Bildbyrån Kamerareportage AB samlingar.
Regissör Arne Mattsson filmar "Hon dansade en sommar", Brobacken, Östads säteri juni 1951. Arne Mattsson började sin karriär inom filmen som klippare, regiassistent och manusförfattare. Den största succén var "Hon dansade en sommar (1951); filmen gav honom Guldbjörnen vid Berlins filmfestival" samt en nominering till Grand Prize vid filmfestivalen i Cannes 1952. Filmen orsakade en del
kontroverser eftersom den innehöll några nakenscener och blev - tillsammans med Ingmar Bergmans "Sommaren med Monika" (1953) - början på den internationella ryktbarheten om "Den svenska synden". 30 x 40 cm.