FOTOGRAFI, "Filmstjärnan Greta Garbo hem från Amerika med M/S Gripsholm". Pigmentbaserat HP Vivera-bläck, 2 av 25 numrerade exemplar, Bildbyrån Kamerareportage AB samlingar.

130423. FOTOGRAFI, "Filmstjärnan Greta Garbo hem från Amerika med M/S Gripsholm". Pigmentbaserat HP Vivera-bläck, 2 av 25 numrerade exemplar, Bildbyrån Kamerareportage AB samlingar.

Greta Garbo hem från Amerika med M/S Gripsholm, Göteborg 8 augusti 1932. Greta Garbo född Gustavsson var en svensk skådespelerska. Hon är rankad som den femte bästa skådespelerskan genom tiderna av Amerikanska filminstitutet. Hon anses ha varit en av de största filmstjärnorna under 1920- och 1930-talet. Garbo nominerades till totalt fyra Oscars för bästa skådespelerska. 1955 fick Greta
Garbo "The Academy’s Honorary Award" med motivering: For her unforgettable screen performances. 50 x 70 cm.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 429