MATSERVISDELAR, 38 delar, flintgods, Korea, Rörstrand, 1900-talets början.

130405. MATSERVISDELAR, 38 delar, flintgods, Korea, Rörstrand, 1900-talets början.

Servisdelar bestående av 8 assietter, 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 2 ovala uppläggningsfat, 2 uppläggsskålar på fot, såssnipa på fat samt kanna.

Korea tillverkades mellan 1902-1910.

Nagg. Krackelyrer. Missfärgningar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 4 515