130405. MATSERVISDELAR, 38 delar, flintgods, Korea, Rörstrand, 1900-talets början.
Servisdelar bestående av 8 assietter, 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 2 ovala uppläggningsfat, 2 uppläggsskålar på fot, såssnipa på fat samt kanna.
Korea tillverkades mellan 1902-1910.
Nagg. Krackelyrer. Missfärgningar.