BROSCH, 18 kt vitguld föreställande en kvist med en rubin, små gammalslipade diamanter, rosenstenar, en liten rosa safir, 3 mindre och en större droppformad pärla, ca 10 x 7.5 mm.

129608. BROSCH, 18 kt vitguld föreställande en kvist med en rubin, små gammalslipade diamanter, rosenstenar, en liten rosa safir, 3 mindre och en större droppformad pärla, ca 10 x 7.5 mm.

Storlek 5.2 x 2 cm, vikt vikt 7.3 gram. Stämplad EAT (E A Thomasson AB), Stockholm 1953.

Brooch in 18 K white gold in the shape of a branch with a ruby, small old-cut and rose-cut diamonds, a pink sapphire and 4 pearls. Hallmarked EAT (E A Thomasson AB), Stockholm 1953.

Smärre bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Smärre bruksslitage.

W.A. Bolin
Antal besök: 1 169