KONTORSSTOL, engelsk stil, tidigt 1900-tal, fotstöd inkluderad.

129423. KONTORSSTOL, engelsk stil, tidigt 1900-tal, fotstöd inkluderad.

Stol: Wohlbetsad ek, med svängfunktion, vridna stag i ryggen, böjda armstöd och ben, rygg- och armstödsdel täckt i läder (nitad) och stoppad,
Höjd: 88 cm, 70 cm x 60 cm
Fotpall: mahogny täckt med läder (nitad)
Höjd: 37 cm, 61 cm x 40 cm.

Stol: tecken på slitage pga ålder, benen något skakiga, lädret är sprucket och sprött, det finns en 14 cm lång spricka i vänster armstöd,
Fotpall: tecken på slitage på grund av ålder.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd: 88 cm, 70 cm x 60 cm
Höjd: 37 cm, 61 cm x 40 cm.

Auktionshaus Dannenberg
Antal besök: 910