REY URBAN. ETT PAR SALTKAR, sterling silver varav den ena med blå emalj och den andra med grön emalj, samt två saltskedar.

128614. REY URBAN. ETT PAR SALTKAR, sterling silver varav den ena med blå emalj och den andra med grön emalj, samt två saltskedar.

Storlek 6 x 5.5 cm, total vikt 158 gram. Saltkaren signerade Rey Urban, stämplade RU (Rey Urban), Stockholm 1955. Skedarna stämplade RU (Rey Urban), Stockholm 1955 och 1967.

A pair of salt bowls in sterling silver with one in blue enamel and the other in green enamel, with two spoons. Signed by Rey Urban, hallmarked RU (Rey Urban), Stockholm 1955. Spoons hallmarked RU (Rey Urban), Stockholm 1955 and 1967.

Smärre bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Smärre bruksslitage.

W.A. Bolin
Antal besök: 1 133