SKRIVSTÄLL, 7 delar, brons/patinerad metall, Art Deco, bla Carl-Einar Borgsström, Ystad Metall, 1900-talets första hälft.
128529. SKRIVSTÄLL, 7 delar, brons/patinerad metall, Art Deco, bla Carl-Einar Borgsström, Ystad Metall, 1900-talets första hälft.
Grön och brunpatinerat ställ. Skrivställs delar bestående av skrivställ med bläckhorn, läskpappersvagga, sigillstamp, brevkniv, brevställ samt ett par ljusstakar.
Repor. Bortfall. Bläckinsatser i glas med smärre nagg och sprickor. Sigillstamp med monogram.