127884. SKÅLAR, 2 st, keramik, bland annat Frans Bernhard Stenbäck, Trelleborg. 1800/1900-tal.
Skål, FB Stenbäck, Trelleborg, daterad 1906. Diameter ca 32, höjd ca 6,5 cm.
Skål, diameter ca 20, höjd ca 7,5 cm.
Skål Stenbäck med nagg, mindre glasyrbortfall. Den mindre skålen med slitage, avslag, glasyrskador, fläckar, krackelyrer.