RESEUR, Junghans, troligen 1900-talets början.

126232. RESEUR, Junghans, troligen 1900-talets början.

Troligen en av Junghans modeller av Laterna Carriage Travel Clock Music Alarm. Urtavla i vitt papper med svarta numräer som visar timmar, minuter, sekunder och troligen alarmtid. Glasade sidor och front.
Höjd 15 cm exkl handtag.

Urtavla med skador. En glasad sida med skadat glas. Metall med missfärgningar. Nyckel för ev uppdragning medföljer ej. Ej funktionsgaranti.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 15 cm exkl handtag.

Antal besök: 3 154