GALLERSKÅL, porslin, under Katarina den ll, av Ryssland, 1762-1796, proveniens Krapperups Slott.

125484. GALLERSKÅL, porslin, under Katarina den ll, av Ryssland, 1762-1796, proveniens Krapperups Slott.

Gallerskål, porslin, Ryssland, under Katarina den stora, 1762-1796.
Inköpt i Moskva, 1930-tal av ambassadör Eric Gyllenstierna, Krapperup Slott
Längd 28 cm
Bredd 21,6 cm
Höjd 10 cm.

Produktions spricka, saknas några blommor, se bild.

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd 28 cm
Bredd 21,6 cm
Höjd 10 cm.

Antal besök: 2 516