125180. BYRÅ, mahognyfanérad, 1850-tal.
Översta lådan med lådinredning. dekorationslister, senare beslag. Höjd 95, bredd 92 cm, djup 48,5. Enstaka listdetaljer och nyckelskylt medföljer.
Kraftigt slitage, repor, defekter, listdelar saknas, lådinreningen defekt.
Nyckel/nycklar finns.