Mässing och bakelit med snurrskiva "Croydon 0522". Märkt 12.H55/2 samt 12 FBR 60/2, Bottenplatta i trä Höjd ca 30 cm.
Bruksslitage, Hörsnäcka med smärre nagg. Ej genomgången.