1242148. LOUIS XV KLOCKA 1700-TALET.
Louis XV klocka, höjd: 89 centimeter, 1700-tal, krökt fodral täckt med rött sköldpaddsskal. bronsbeslag i form av löv och voluter.
Régence/Louis XIV, Paris omkring 1730/40.
Naturligt sköldpaddsskal och mässing fint inläggningar i ”contre partie”; blommor, löv och prydnadsfris. Böjt hus med patronfäste på volute fötter. Emalj urtavla med arabiska minut och romerska timme nummer. Spindel arbete med 1/2 timmars slag på klockan. Fina bronsbeslag och applikationer.