LOUIS XV KLOCKA 1700-TALET.

LOUIS XV KLOCKA 1700-TALET.
1242148. LOUIS XV KLOCKA 1700-TALET.

Louis XV klocka, höjd: 89 centimeter, 1700-tal, krökt fodral täckt med rött sköldpaddsskal. bronsbeslag i form av löv och voluter.

Régence/Louis XIV, Paris omkring 1730/40.
Naturligt sköldpaddsskal och mässing fint inläggningar i ”contre partie”; blommor, löv och prydnadsfris. Böjt hus med patronfäste på volute fötter. Emalj urtavla med arabiska minut och romerska timme nummer. Spindel arbete med 1/2 timmars slag på klockan. Fina bronsbeslag och applikationer.

Åldersanpassat tillstånd, se bilder.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 567