123210. VAS, porslin, Art Nouveau, Doulton Burslem, England, omkring 1900.
Vit glaserat gods med vallmo dekor i olika blå nyanser. Förgyllda detaljer. Signerad. Undersidigt märkt Doulton Burslem RA 3338.
Höjd ca 32 cm.
RA 3338 daterar till december 1900.
Smärre krackelyrer vid foten. Botten med sprickor.