VAS, porslin, Art Nouveau, Doulton Burslem, England, omkring 1900.

123210. VAS, porslin, Art Nouveau, Doulton Burslem, England, omkring 1900.

Vit glaserat gods med vallmo dekor i olika blå nyanser. Förgyllda detaljer. Signerad. Undersidigt märkt Doulton Burslem RA 3338.
Höjd ca 32 cm.

RA 3338 daterar till december 1900.

Smärre krackelyrer vid foten. Botten med sprickor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd ca 32 cm.

Antal besök: 1 532