KYRKOBIBEL, Biblia, Thet är All then Heliga Skrift på Swensko; Efter Konung Carl Then Tolftes Befalning Medh förriga....Stockholm, Tryckt uthi Henrich Keysers Tryckerij, Åhr 1703. Nya Testamentet tryckt år 1702. Proveniens ärkebiskop Bertil Werkström.

122944. KYRKOBIBEL, Biblia, Thet är All then Heliga Skrift på Swensko; Efter Konung Carl Then Tolftes Befalning Medh förriga....Stockholm, Tryckt uthi Henrich Keysers Tryckerij, Åhr 1703. Nya Testamentet tryckt år 1702. Proveniens ärkebiskop Bertil Werkström.

Biblia, Thet är All then Heliga Skrift på Swensko; Efter Koung Carl Then Tolftes Befalning Medh förriga Editioner jämnförd, Summarier, och Marginalier å nyo öfwersedde, Concordantier och Anmärckningar förökade; Nya Register, och Biblisk Tideräkning inrättade; medh mera, som företalet närmare uthwisar. Med Kongl. Maj:ts allernådigsta frihet. Stockholm, Tryckt uthi Henrich Keysers Tryckerij, Åhr 1703.

Proveniens: Denna bibel har funnits i ärkebiskop Bertil Werkström släkt sedan 1843. Släkthistoria samt foto medföljer.

Bertil Werkström föddes 1928 i Lund och dog 2010 i Stockholm. Werkström prästvigdes 1954 och under sin tid inom Svenska Kyrkan var han högt uppskattad där han bland annat var framstående i arbetet kring kyrkans sjukhusverksamhet och själavård. 1975 blev han biskop i Härnösands stift och mellan åren 1983-1993 var han ärkebiskop i Sverige.

Slitage, skador, lagningar, fläckar, ett beslag saknas. Ej genomgången.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 588