PRAKTVERK, Bibel, Neues Testament Vat.lat.39, Belser Verlag 1984. Signerad gåva av påve Johannes Paulus II till ärkebiskop Bertil Werkström 1989.

122855. PRAKTVERK, Bibel, Neues Testament Vat.lat.39, Belser Verlag 1984. Signerad gåva av påve Johannes Paulus II till ärkebiskop Bertil Werkström 1989.

Vat.lat.39 Neues Testament Enstanden in der ersten Hälfte des 13.Jahrhunderts.
Faksimilupplaga 1984 Belser Verlag Zürich.
Introduktion av Giovanni Morello och Ulrich Stockmann

Utgavs i 550 exemplar i präglat getskinnsband, numrerade med arabiska siffror + 50 exemplar endast tillgängliga för påven samt 60 exemplar som inte är avsedda för försäljning.

Denna bok i rött skinnband med dekor av bin är numrerad P XVI. Med skriven text: Uppsala 9-06-1989 samt med Johannes Paulus II namnteckning.

Tillhörande schatull i vit marokäng märkt med påve Johannes Paulus II vapen.

Gåva till Bertil Werkström av påve Johannes Paulus II vid hans besök i Sverige juni 1989.

Originalet finns på Biblioteca Apostolica Vaticana.

Bertil Werkström föddes 1928 i Lund och dog 2010 i Stockholm. Werkström prästvigdes 1954 och under sin tid inom Svenska Kyrkan var han högt uppskattad där han bland annat var framstående i arbetet kring kyrkans sjukhusverksamhet och själavård. 1975 blev han biskop i Härnösands stift och mellan åren 1983-1993 var han ärkebiskop i Sverige.

Obetydligt slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Obetydligt slitage.

Antal besök: 3 961