KERAMIKFÖREMÅL, 6 st, ytterkrukor, gallerskålar, fat.

122808. KERAMIKFÖREMÅL, 6 st, ytterkrukor, gallerskålar, fat.

Ytterkruka, Jugend, solrosmotiv, Gustavsberg, höjd 17 cm, diam 20,5 cm. 2 gallerskålar märkta RWR. Ytterkruka på fötter, Royal Winton Pottery, höjd 16,5 cm. Tallrik, allmogemotiv, Rörstrand Leksand, diam 21 cm. Tallrik med 1700-tals motiv, Rörstrand, diam 21,5 cm.

Bruksslitage, glasyrsläpp, nagg på faten.

Gör en kostnadsfri värdering!

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 1 956