GLASFÖREMÅL, 13 st, + 2 KERAMIKVASER.

122774. GLASFÖREMÅL, 13 st, + 2 KERAMIKVASER.

Ytterkruka i orangemönstrat glas höjd 16 cm. Vas med hänkel i gröntonat glas. Vit glasvas Savoy, Alvar Aalto för Ittala, höjd 9 cm. Rund mindre vas med blomdekor Gefle Carmen. Parvaser i glas bemålade med blomdekor, höjd 23 cm. 6 st fruktfat med bladmotiv i blått glas. Glasvas i bruntonat glas med dekorslipning. Keramikvas jugend Alf Wallander Rörstrand, höjd 18 cm. Skål på fot i "fattigmanssilver", höjd 14 cm.

Bruksskick. Nagg på parvaser. Fotnagg på Wallander. Mindre nagg på bruntonad vas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 1 505