Ordensband med ordensmärke, förgyllt och emaljerad brons, diameter ca 7 cm. Bröstmärke, försilvrat, förgyllt och emaljerad brons, diameter ca 8 cm.
Originaletui märkt Fratellli Tavani, Argenteria Sacra, Via Degli Orsini 33 Roma samt med Vatikanens emblem.
Proveniens ärkebiskop Bertil Werkström, tilldelad storkorset 1991.
Bertil Werkström föddes 1928 i Lund och dog 2010 i Stockholm. Werkström prästvigdes 1954 och under sin tid inom Svenska Kyrkan var han högt uppskattad där han bland annat var framstående i arbetet kring kyrkans sjukhusverksamhet och själavård. 1975 blev han biskop i Härnösands stift och mellan åren 1983-1993 var han ärkebiskop i Sverige.
Emaljskador och emaljlagningar. Lösa delar till orderband medföljer, orderband omarbetat.