122675. SKÅL, Kina 17/18. århundrade.
porslin. Stor, stiliserad krysantemumblomma i spegeln, omgiven av en vinstockskrans med fyra prunusblomgrenar fördelade över området. Mönstrad bård på överkant. Under basen Artemisia bladstämpel i dubbelring i underglasyrblått. Kangxi-perioden, Kina, 17/18 århundrade D. ca. 37,5 cm.
Några större kantnagg, en hårfäste spricka, en fläck i spegeln med originalglasyrmärken och tecken på slitage.