RUND SKÅL, Japan 1800-talets början.

122529. RUND SKÅL, Japan 1800-talets början.

porslin. Branta väggar, på en stor stativring. Täckt med mörkbeige sprucken glasyr och dekorerad med två vaser och buddhistiska symboler i polykroma emaljfärger. Blommigt mönstrad ytterkant Inuti min. Chip på ett emblem. Japan, tidigt 1800-tal århundrade D. 23,8 cm.

Inuti min. chip.

Gör en kostnadsfri värdering!

Inuti min. chip.

Auktionshaus Dannenberg
Antal besök: 953