BREV MED SIGILL, skrivet av Hans Hansson Dober, Wästerås (1564-1627).

121651. BREV MED SIGILL, skrivet av Hans Hansson Dober, Wästerås (1564-1627).

Daterat 1611, Solberga, Norrby. Troligen någon form av lagfartsbrev av lagläsaren Dober som var verksam i Norrbo, Siende och Tuhundra härader 1609 -1612. Ena sigillet troligen Karl IX.

Ett sigill senare ersatt enligt etikett daterad 1969. Slitage och fläckar. Glasmonter följer.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 755