Kalk på fot märkt N8 (1930), graverad med "Mellgrenska kannan, 1.sta gången 1930", höjd 13,5 cm. Bägare, graverad "SM Skövde, 1961, SKB, SKFB, HPR", förgylld invändigt höjd 12 cm. Punchbägare, förgylld invändigt, graverad Mellgrenska kanna, tredje gången 1977. Liten bägare, förgylld invändigt, ograverad, märkt GAB, M9 (1962).
Bruksskick.
Bruksskick.