STEN SAMUELSON. 1926-2002, olja på duk, signerad, daterad -44.
120384. STEN SAMUELSON. 1926-2002, olja på duk, signerad, daterad -44.
Sten Samuelson 1926-2002, Ängelholm, Samuelson var en företrädare för svensk modernistisk efterkrigsarkitektur och en av Sveriges mest anlitade arkitekt.