MATSALSMÖBEL, 6 delar, art deco, 1900-talets första hälft.
119826. MATSALSMÖBEL, 6 delar, art deco, 1900-talets första hälft.
Fanerat med lövträ och intarsiaarbete, skänk längd 182, djup 46,5, höjd 106 cm, bord längd 130 cm, bredd 74, höjd 74 cm, skiva ca 39 cm, 4 stolar höjd ca 80 cm.
Bruksslitage, mindre repor och märken, en låshylsa trasig, lösa kantband på sitsarna.