Valnöt. Överdel med roterbar och vinklingsbar spegel och lampetter. Tredelad pelarfot.
Katalogtext uppdaterad med korrekt höjd: Längd 49, bredd 34, höjd 155 cm.
Slitage, smärre fanerskador, spegeln något ostadig.