PSALMODIKON, sent 1800-tal, sannolikt Nilsson Malmö.

119072. PSALMODIKON, sent 1800-tal, sannolikt Nilsson Malmö.

Stränginstrument för kyrkor och skolor under 1800-talet. Greppbräde med 2 strängar samt 12 st resonanssträngar. Stråke medföljer.
Detta exemplar är sannolikt byggt av fiolbyggare Nils Nilsson i Malmö (1842-1929). Se bild på Musikhistoriska Museet i Köpenhamn.
Längd ca 122 cn.

Slitage, sträng av, ej genomgången.

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd ca 122 cn.

Antal besök: 6 738