Skål på fyrkantsfot, höjd 12,5 cm.
Skål på fot med dekor av blommor, Signerad JVB, höjd ca 13,5 cm.
Jardinjär, i grönt glas, form av F Mertens, enligt uppgit 1845-46, längd 25,5, höjd 8,5 cm.
Slitage, nagg. Möjligen spricka.