117694. PARTI KERAMIK, 4 delar, stengods, Kina, troligen Yuan(1271-1368).
Skålar 2 st, miniatyrurna samt litet rökelsekar. Celadonglasyr. Skålarnas diameter 8 resp 9 cm. Rökelsekarets höjd 7,5 cm. Urnans höjd 5 cm.
Krackelerade samt urnan med mynningsnaggar.