116905. TALLRIK, porslin, Kina, 1800/1900-tal.
Polykrom dekor mot celadon bakgrund. Dekor med exotisk fågel, fjärilar, pioner samt blommor och bladverk.
Diameter 22 cm.
Glasyr och gods med tillverkningsdefekt. Spegel med vita färgpigment. Kantnagg. Förgyllning med slitage.