Vår konung och hans gärning. Minnesskrift med anledning av konung Gustaf V:s 25-åriga regering och hans 75-årsdag. 1933.
Innehåller 1 signerad originaletsning (kungens porträtt), Axel Fridell samt 1 signerad originaletsning (Stockholms slott), Harald Sallberg.
Rött skinnband samt guldpressad ram. Främre pärmen märkt med konungens monogram under den kungliga kronan. Bibliofilupplaga tryckt i 250 nr. ex. för namngiven ägare, detta exemplar är nummer 188 för Carl Wahren.
Vignetter och anfanger tecknade av Akke Kumlien, vilken tillsammans med Viktor Åström även komponerat bandet.
Innehåller även porträttstudie (utgiven i anslutning till GUSTAF VI ADOLF - Hela folkets kung).
Något nött med smärre fläckar. Ej fullständigt genomgången.