116616. TALLRIK, porslin, Kina, 1800/1900-tal.
Polykrom dekor mot celadon bakgrund. Motiv med exotisk fågel, fjärilar, pioner samt blomster och bladverk. Förgylld kant.
Diameter 21,5 cm.
Glasyr med repor. Dekor och förgyllning med slitage och bortfall.