116534. MATSERVIS, 41 delar, flintgods, England, 1800-talets andra hälft.
11 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 assietter, 2 fat, karott, såsskål, slev samt terrin. Polykrom dekor av figurscen i kinesisk stil.
2 djupa tallrikar spruckna, terrinen sprucken, assietter med nagg, lagad slev.