HÖRNSKÅP, Allmoge, skåne 1800-tal.

116437. HÖRNSKÅP, Allmoge, skåne 1800-tal.

Hörnskåp, daterat 1846. Rikligt bemålat, dörrspegel med målad urna, rosor och tulpaner samt med ägarinitialer. Övre dörrspegel bemålad med rosor och tulpaner.
Höjd 185,5 cm, bredd 83,5 cm, djup 45,5 cm.

Slitage, benställning möjligen senare, kompletterat.

Nycklar saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nycklar saknas.

Antal besök: 2 346