FOTOGENLAMPA, majolika 1800-tal.

116410. FOTOGENLAMPA, majolika 1800-tal.

Fotogenlampa i majolika 1880-tal. Utsmyckning i form av pumpor och bladrankor. Kupa i pressglas, blåtonad färg. Kupa med fåglar och blommor. Höjd ca 56 cm.

Något slitage, senare elektrifiering ej genomgången.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 3 549