116410. FOTOGENLAMPA, majolika 1800-tal.
Fotogenlampa i majolika 1880-tal. Utsmyckning i form av pumpor och bladrankor. Kupa i pressglas, blåtonad färg. Kupa med fåglar och blommor. Höjd ca 56 cm.
Något slitage, senare elektrifiering ej genomgången.