116291. TALLRIK, porslin, Kina, 1800/1900-tal.
Polykrom dekor mot celadon bakgrund. Dekor med exotiska fåglar, fjärilar, insekter samt blommor och bladverk. Förgylld kant.
Diameter 21,5 cm.
Glasyr med slitage. Smärre färgbortfall. Förgyllning med slitage.