116225. SKINKGAFFEL, tenn, 1900-talets andra hälft.
Gaffel med dekor av gris.
Längd 9 cm.
Höjd 10 cm.
Skinkgaffeln är både en dekoration samt ett handtag som man kan hålla i när man skär skinkan vid bordet!
Repor. Smärre tillverkningsdefekter i godset.