115509. PARTI KERAMIK, 4 delar, delvis Upsala-Ekeby.
Kruka, grön glasyr, märkt Ekeby 5, dia 17,5 höjd ca 15,5 cm.
Skålfat, "Havsflora" Anna Lisa Thomson, längd ca 24 cm.
Ampel, omärkt, diameter ca 22 cm höjd ca 11,5 cm.
Vas, grön glasyr, omärkt, möjligen Einar Luterkort, höjd ca 21,5 cm.
Krackelyrer. Bruksslitage, märken. Enstaka mindre glasyrnagg.