DHA Svärd/ DHA Sword, med inlägg av silver i form av gudabilder. Svärdets längd ca 103 cm, klingans längd ca 68 cm. Hjalt i 7 delar med gudabilder. Hjaltets längd ca 78 cm.
Åldersslitage, hjalt med mindre bucklor.