DHA Svärd, Burma omkring 1880.

115351. DHA Svärd, Burma omkring 1880.

DHA Svärd/ DHA Sword, med inlägg av silver i form av gudabilder. Svärdets längd ca 103 cm, klingans längd ca 68 cm. Hjalt i 7 delar med gudabilder. Hjaltets längd ca 78 cm.

Åldersslitage, hjalt med mindre bucklor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 6 366