SKÅL PÅ FOT samt SALTKAR MED SKED, silver med emaljarbete, Ryssland, 1900-talets andra hälft. Tot vikt ca 164 gram.

114493. SKÅL PÅ FOT samt SALTKAR MED SKED, silver med emaljarbete, Ryssland, 1900-talets andra hälft. Tot vikt ca 164 gram.

Samtliga delar stmpl troligen 9ЛЮ, assaymärkt troligen Leningrad efter 1958, 875 samt 916.
Förgylld, diameter ca 9,5, höjd ca 7,5 cm.
Saltkar, förgylld, diameter ca 5, höjd ca 3 cm.
Saltsked längd ca 4,5 cm.

Smärre slitage och emaljskador.

Gör en kostnadsfri värdering!

Saltsked längd ca 4,5 cm.

Antal besök: 1 389