11427. LJUSSTAKE samt FIGURIN, glas, troligen Italien, 1900-tal.
Ljusstake för 1 eller 2 ljus, gul samt blå glasmassa, dekor av blommor, total höjd ca 42 cm. Figurin i form av papegojor, höjd 43 cm.
Ljusstake: Skador på blomdekor samt blå krans runt en ljushållare. Fotens ljuspipa limmad. Figurin: Repor på undersida.