SKÅLFAT, tenn, Lars Friedrich Fahlander 1761-1789 Hudiksvall FAT, tenn, G Gunzler, 1800-tal.

113851. SKÅLFAT, tenn, Lars Friedrich Fahlander 1761-1789 Hudiksvall FAT, tenn, G Gunzler, 1800-tal.

Skålfat, Lars Friedrich Fahlander, diameter ca 36 cm.
Fat, gravyr "J.P.Ehnes(?) 1868", trestämplat G Gunzler Fein Zinn, diameter ca 23,5 cm.

Slitage, bucklor.
Namn och årtalsgravyr på mindre fat.

Gör en kostnadsfri värdering!

Slitage, bucklor.

Antal besök: 2 455