113769. SKRIVBORD med UPPSATS, 1920-tals klassicism.
Skrivbord. Fanerat i björk m.fl träslag. Svarta inläggningar i form av rektanglar. Avsmalnande ben. Tre lådor i sargen. Längd 125, bredd 69, höjd 74 cm.
Uppsats. Fanerat i björk m.fl träslag. Intarsia med urnor på gavlarna. Fronten med jalusi, fem bakomliggande lådor och fack. Längd 65, bredd 26, höjd 30 cm.
Skrivbordet. Brännmärke på skivan. Delar av list saknas på ett av benen.
Uppsatsen. Bruksslitage, smärre sprickbildning på överdelen.