113746. FOTOGRAFI, "ABBA på Liseberg 1971" pigmentbläck på fotopapper, 2 av 9 numrerade exemplar, Bildbyrån Kamerareportage AB samlingar.
"ABBA på Liseberg 1971", 40 x 27,4 cm.
Förutom musiken så är ABBA kanske mest kända för sina fantastiska, galna och spektakulära scenkläder. Här i en tidig utstyrsel men lika karakteristisk som efterkommande kreationer. ABBA bildades 1970 men hette då Festfolket. De slog igenom internationellt 1974 i European Song Contest.