TESAMOVAR, metall/mässing, enligt uppgift Ryssland.

112874. TESAMOVAR, metall/mässing, enligt uppgift Ryssland.

Samovar med svarvade trähandtag. Lockknoppar i porslin. Vitglaserat gods med blå dekor. Otydliga stämplar.
Höjd ca 44 cm.

Missfärgningar. Bucklor. Repor. Trähandtag med sprickor och bortfall.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd ca 44 cm.

Antal besök: 1 150