112874. TESAMOVAR, metall/mässing, enligt uppgift Ryssland.
Samovar med svarvade trähandtag. Lockknoppar i porslin. Vitglaserat gods med blå dekor. Otydliga stämplar.
Höjd ca 44 cm.
Missfärgningar. Bucklor. Repor. Trähandtag med sprickor och bortfall.