SKÅLAR, 3 st, porslin, Kina, 1800/1900-tal.

112056. SKÅLAR, 3 st, porslin, Kina, 1800/1900-tal.

Skål med blomsterdekor i grön, rosa och orangea färger.
Höjd 5,5 cm.
Skål med rosa landskapdekor. Förgylld kant.
Höjd 6 cm.
Trekantsformad skål med dekor med körsbärsblom och fågel i rosa, gröna och bruna färger.
Höjd 5,5 cm.
Längd 18,5 cm.

Något litet kantnagg. Gods och glasyr med tillverkningsdefekter. Förgyllning med slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 5,5 cm.
Höjd 6 cm.
Höjd 5,5 cm.
Längd 18,5 cm.

Antal besök: 583