BORDSARMATURER, 2 st, porslin, bland annat Neutettau, Tyskland.
111622. BORDSARMATURER, 2 st, porslin, bland annat Neutettau, Tyskland.
Vit glaserat gods. Förgyllda detaljer. Dekor med kolonn och tre dansande flickor. Troligen de tre gracerna. Undersidigt stämplemärkt Neutettau.
Höjd 49 cm inkl ställning för skärm.
Bordsarmatur rokoko stil. Polykrom dekor med sittande dam.
Höjd 22,5 cm inkl hållare för glödlampa.
Förgyllning med slitage. Fog övergång kolonn/lampfäste med lagning. Ej funktionstestad el.