Stol, jakaranda, flätad sits, Nils Jonsson, Troeds, Bjärnum. Stol, böjträ, Thonet, tidigt 1900-tal, etikettmärkt. Stol, svartmålad, 1950-tal.
Slitage och skador, Thonet stolen med sprickor, Troeds stolen med skadad flätning.